Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz sie na folklor"

Strona główna > Aktualności > Wronki zaskoczyły Polskę
Wronki

Wronki zaskoczyły Polskę

Piękne polki, krakowiaki, oberki, kujawiaki i mazury, oceny ekspertów, polonez w wykonaniu ponad 150 osób ,w tym Burmistrza Wronek – Mirosława Wieczora. To wszystko w dniach 27 i 28 września 2014 r. działo się w Hali Sportowej Gimnazjum im. Z. Herberta we Wronkach w ramach IOgólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” WRONKI 2014.

 

 

1970689_779584238776090_2624984541559974355_n.jpg

 

Wszystko za sprawą organizatorów tj. naszego  Stowarzyszenia Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”, Wronieckiego Ośrodka Kultury oraz Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Wronki oraz Powiatu Szamotulskiego. Do Wronek na Ogólnopolską imprezę przyjechały ośrodki taneczne z Poznania, Katowic, Warszawy, Brus, Wieliszewa, Malborka, Siemiatycz, Nowej Rudy, Trzemeszna oraz Torunia. W sobotę do południa odbyły się rundy eliminacyjne.

Uroczystą Galę otwarcia turnieju rozpoczął polonez w wykonaniu wszystkich uczestników turnieju, sędziów oraz przybyłych instruktorów. Ponadto na turniejowym parkiecie zaprezentował się Integracyjny Klub Tańców Polskich z Poznania, w którym tańczą niepełnosprawne dzieci i młodzież.

Następnie odbyły się finały we wszystkich kategoriach wiekowych i klasach tanecznych. Emocji nie brakowało. Wroniecką publiczność najbardziej cieszyły występy członków Zespołu Folklorystycznego „Marynia”. Wszystkie 6 par z tego zespołu zakwalifikowało się do finałów.

Turniejowe zmagania oceniała komisja sędziowska w składzie:

- Jan Łosakiewicz – sędzia ekspert z Warszawy

- Mariusz Krupiński –sędzia konsultant z Olsztyna

- Jadwiga Banaś – sędzia z Poznania

- Katarzyna Bilska – sędzia z Torunia

- Milena Jurczyk – sędzia z Gdańska

- Marek Wieremiejko- sędzia  skrutiner z Białegostoku

Na uroczystą Galę otwarcia przybyło mnóstwo widowni, a wśród nich przedstawiciele lokalnych władz i sponsorzy tegorocznej edycji turnieju. Zmagania turniejowe przedzielone były występami współorganizatora Turnieju Zespołu Folklorystycznego „Marynia” oraz specjalnego gościa Integracyjnego Klubu Tańców Polskich z Poznania.  ”Marynia” zaprezentowała tańce i przyśpiewki z regionu szamotulskiego. Bardzo pozytywne opinie ekspertów z Polski na temat poziomu artystycznego zespołu cieszą zarówno kadrę jak i samych tancerzy. Występ Integracyjnego Klubu Tańców Polskich wzbudził wielkie uznanie gości, ponadto wielu z nich wzruszył, w końcu sprawił, że ogromne słowa uznania skierowane zostały do kierownika grupy Pani Jadwigi Banaś. Trudno słowami opisać ich występ, publiczność nagrodziła ich gorącymi oklaskami.

Ogłoszenie wyników i pokazy mistrzów odbyły się w niedzielę. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele niespodzianek.

Po pierwsze wszyscy tancerze otrzymali słodki upominek ufundowany przez Piekarnię Cukiernię Annę Kwiatecką. Do sędziów w podziękowaniu za ich pracę powędrowały tradycyjne wronieckie miody, instruktorzy otrzymali mnóstwo materiałów dotyczących Wronek, Powiatu Szamotulskiego oraz Województwa Wielkopolskiego, zaś laureaci turnieju nagrody rzeczowe.

Zwycięscy poszczególnych kategorii klas A otrzymali nagrody główne tj. wielkopolski bat. Partnerowi wręczony został autentyczny bat, wykonany przez lokalnego twórcę a ufundowany przez Stowarzyszenie Puszcza Notecka, zaś partnerki otrzymały piękny wisiorek w kształcie bata, wykonany i ufundowany przez Sklep Jubilersko Zegarmistrzowski "Grupiński S.C." Pozostałe nagrody oraz całą imprezę udało się zorganizować dzięki hojności sponsorów, którymi w tym roku byli:

Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy, Przedsiębiorstwo Komunalne we Wronkach,Nadleśnictwo Wronki – Lasy Państwowe, Amica S.A., Elmax, Nevkom, Poseł Jakub  Rutnicki, Bank Spółdzielczy we Wronkach, Gelg Sp. z o.o., Spomasz Wronki Grupa SFPI Sp. z o.o., Interak, Międzynarodowy Transport Drogowy i Spedycja Jan Bartkowiak, Stemplodruk Sławomir Winiecki, Czarny Kruk - Grażyna Kaźmierczak, Nowak, Bank Spółdzielczy w Dusznikach, Lumar.

 

Warto zaznaczyć, iż turniej odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Powiatu Szamotulskiego oraz gospodarza Miasta i Gminy Wronki Pana Burmistrza Mirosława Wieczora.

Wszyscy uczestnicy turnieju byli zaskoczeni poziomem organizacji imprezy. Wyjechali do swoich miast na terenie całego kraju z myślę, że Wronki ich zaskoczyły i z nadzieją, że będą mogli powrócić  tutaj za rok.

Mamy nadzieję,  że II Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” WRONKI 2015 również okaże się sukcesem. Już dziś serdecznie Państwa zapraszamy

 

Dyrektorem organizacyjny turnieju był Prezes naszego Stowarzyszenia Jan Galasiński, zaś Dyrektorem Artystycznym – członek Zarządu Hanna Jaworska.

 

Turniej odbył się pod honorowym Patronatem

Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Pana Marka Woźniaka

Starosty Powiatu Szamotulskiego - Pana Pawła Kowzana

Burmistrza Miasta i Gminy Wronki - Mirosława Wieczora

marszaek.jpgpowiat.jpgwronki-wpisy-logo.jpg

 

Projekt współfinansowany ze środków Miasta i Gminy Wronki oraz Powiatu Szamotulskiego.

 

Wronki zaskoczyły Polskę

więcej
na temat

Media społecznościowe: