Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz sie na folklor"

Strona główna > Aktualności > Spotkanie Porozumienia w Poznaniu

Spotkanie porozumienia w Poznaniu

Nasze Stowarzyszenie było gospodarzem spotkania Przedstawicieli Porozumienia Festiwali Folklorystyczny Polski Zachodniej

W piątek 19 lutego 2016 roku Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „ Otwórz się na Folklor” gościło w Poznaniu  przedstawicieli czterech festiwali folklorystycznych w ramach Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej. Było to już czwarte spotkanie. 

Do Poznania przybyli:

- Pani Burmistrz Miasta Pyrzyce Marzena Podzińska oraz Dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury – Tomasz Lewandowski reprezentujący Festiwal „Pyrzyckie Spotkania z folklorem”,

- dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Folk Przystań” z Gorzowa Wielkopolskiego – Krzysztof Szupiluk oraz Kierownik Zespołu „Mali Gorzowiacy” Maria Szupiluk,

- przedstawiciele Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „ Oblicza Tradycji” z Zielonej Góry:  dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury Tomasz Siemiński oraz instruktor tańca ludowego oraz „mózg” komputerowy „Porozumienia” - Michał Kiszowara .

Gospodarzami spotkania był Zarząd Stowarzyszenia „ Otwórz się na folklor” .  W pierwszej części spotkania głos zabrał Pan Piotr Landsberg z  Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który przedstawił sposoby i możliwości  finansowania  działań kulturalnych w naszym województwie.

Następnie głos zabrała Pani Justyna Schaefer-Kurkowiak ze Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich , która opowiadała o metodach współpracy z mediami w zakresie kultury, skutecznej promocji i kreowaniu wizerunku. Krótka przerwa w obradach  punktualnie o godzinie 12.00  była pretekstem do spojrzenia przez okno i podziwiania „trykających się” koziołków na ratuszowej wieży.

Pierwszą część obrad zakończyła dyskusja . Następnie pracowano nad stroną internetową „Porozumienia”, która niebawem zostanie uruchomiona, dyskutowano nad projektem ujednolicenia zapisów regulaminowych  festiwali , wymieniono informacje dotyczące grup biorących udział w poszczególnych festiwalach. 

Po obiedzie wszyscy goście udali się na spacer po Starym Rynku, zwiedzili Kościół Farny , zrobili pamiątkowe zdjęcie na koziołkach urzędujących na Placu Kolegiackim.

Popołudnie  upłynęło pod znakiem  zapoznawania się z kulturą osiadłych w naszym mieście Bambrów. W Muzeum Bambrów  Poznańskich zostaliśmy ciepło  i bardzo serdecznie powitani przez Pana Ryszarda Skibińskiego – Prezesa Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Historię Bambrów przybliżył Pan Aleksander Kubel , który również oprowadził gości po muzeum  i domu bamberskim  z XIX wieku. Barwnie opowieści przeplatane żartami oraz gwarą z pewnością  na długo pozostaną w pamięci.  Obrady i podsumowanie dyskusji w Muzeum Bambrów Poznańskich zakończyły dzień, a „szneka z glancem”  osłodziła ostatnie chwile spędzone w stolicy Wielkopolski.

 

Następne spotkanie Porozumienia Festiwali Folkloru Polski Zachodniej zaplanowano w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 23 i 24 września 2016 roku.  


Spotkanie Porozumienia w Poznaniu

więcej
na temat