Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz sie na folklor"

Strona główna > Aktualności > Po raz kolejny sukces wronieckiego turnieju

Po raz kolejny - sukces wronieckiego turnieju

W II Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” Wronki 2015 wzięło udział blisko 150 osób  z 12 ośrodków tanecznych z całej Polskich. Podczas dwóch dni zmagań turniejowych w Hali Sportowej Gimnazjum im. Z. Herbeta we Wronkach podziwiać mogliśmy wszystkie polskie tańce narodowe na najwyższym krajowym poziomie.

Wielkopolski Bat Wronki

Wszystko za sprawą Hanny i Jana Galasińskich – członków zarządu naszego stowarzyszenia oraz instruktorów Zespołu Folklorystycznego „Marynia” , którzy to od lat sami uczestniczący w ogólnopolskich turniejach i przygotowujący pary do zmagań zapragnęli, by również mieszkańcy Wronek poznali tę piękną formę kultywowania polskich tradycji tanecznych.  Dzięki przychylności Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor” we współpracy z Wronieckim Stowarzyszeniem Kultury oraz Wronieckim Ośrodkiem Kultury podjęło się niebywałego trudu organizacji tak wielkiej imprezy.

Hala Sportowa Gimnazjum im. Z. Herberta we Wronkach zamieniła się w prawdziwą salę balową, gdzie przy pięknym świetle, na profesjonalnym parkiecie rywalizowały pary oceniane przez komisję sędziowską. W tym roku przy stolikach sędziowskich zasiedli:

- Jan Łosakiewicz – sędzia ekspert z Warszawy

- Mariusz Krupiński – sędzia ekspert z Olsztyna

- Jadwiga Banaś – sędzia z Poznania

- Ewa Miś-Krzemińska – sędzia z Nowej Rudy

- Anna Gryszun – sędzia z Krakowa

- Marek Wieremiejko – sędzia skrutiner z Białegostoku

Wielkopolski Bat Wronki

Brano pod uwagę przede wszystkim muzykalność pary, ale także i styl, charakter tańca, technikę taneczną oraz ogólny wyraz artystyczny. Zadanie z pewnością nie było łatwe, bo jak podkreślała komisja sędziowska w tegorocznej edycji Wielkopolskiego Bata wzięły udział pary prezentujące wysokim poziom. Tym nie mniej komisji sędziowskiej udało się wyłonić zwycięzców we wszystkich rozgrywanych kategoriach i klasach tanecznych.

Nagrodą główną turnieju był Wielkopolski Bat -  inaczej harapnik osadzony na sarniej nóżce, służący niegdyś drużbom i chłopom do wiwatowania na cześć Pary Młodej, strzelali oni z niego wydając charakterystyczne dźwięki. Strzelanie z bata oznaczało również zakończenie zbioru zbóż. Dziś bat jest niewątpliwie bardzo charakterystycznym elementem kultury regionu szamotulskiego. Pierwszy tegoroczny bat trafił w ręce osoby, za sprawą której Turniej w ogólne mógł zostać zorganizowany – do gospodarza imprezy Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora. Kolejne powędrowały do męskiej połowy pary w  5 kategorii wiekowych, zwycięzców w najwyższych klasach tanecznych. Partnerki otrzymały piękną biżuterię przedstawiającą również bata. Wszystkie pary finałowe otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Turniej Tańców Polskich zgromadził bardzo wielu gości, wśród nich poseł Małgorzata Maria Janyska, posła Rafał Rutnickiego, Starostę Powiatu Szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wronki Sławomira Śniegowskiego, Przedstawicieli sponsora głównego firmy QSG S.A., Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego we Wronkach Rafała Zimnego, Dyrektora Ośrodka Kultury Michała Poniewskiego,  i wielu innych znamienitych gości. Organizatorów cieszy jednak przede wszystkich fakt, iż pary taneczne podziwiane były przez wielu mieszkańców Wronek. To miłe, że Wronczanie coraz bardziej interesują się kulturą i polskimi tańcami.  Dla wszystkich uczestników jak i zgromadzonej publiczności przygotowaną specjalną Fotobudkę, w której każda chętna osoba mogła zrobić sobie zdjęcie, które natychmiast publikowane było na jej facebookowym profilu. Dzięki tej ciekawej akcji, pozdrowienia z Wronek zalały portal społecznościowym, jakim jest facebook, promując tym samym miasto.

Wielkopolski Bat Wronki

Wyjątkowym wydarzeniem podczas turnieju był odbywający się w niedzielę konkurs tańców regionalnych. Celem jego organizacji była popularyzacja folkloru tanecznego ziemi szamotulskiej. Pary pochodzące z Wielkopolski startowały na zasadach turnieju ogólnopolskiego. Zaprezentowały „Gołąbka”, „Przodka” i „Poniewieranego”.  Prezentacje spotkały się z bardzo dobrym odbiorem publiczności, a startującym parą dostarczyły niebywałych emocji i radości.

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu, poniżej zamieszczając wyniki. Składamy serdeczne podziękowania instytucjom, firmom i osobą fizycznym, których wkład w organizację turnieju przyczynił się do jego sukcesu.

Chcąc promować polskie tańce narodowe i polską kulturę taneczną już dziś zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej edycji Wielkopolskiego Bata.

Projekt współfinansowany był ze środków Miasta i Gminy Wronki oraz Powiatu Szamotulskiego.

wronki-wpisy-logo.jpgStarostwo Powiatowe Szamotuły

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wronki.

Patronat medialny sprawowali: TVP Poznań, Radio Merkury, Głos Wielkopolski oraz Wroniecki Bazar.

Sponsorem Głównym turnieju była QSG S.A.

qsg.png

Sponsorami turnieju byli: PK Wronki, SPOMASZ, Nadleśnictwo Wronki, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Lubosinie, Amica S.A., Anna Kwiatecka, Nowak Beton, Małgorzata Maria Janyska, Jakub Rutnicki, Czarny Kruk, Sklep Jubilersko Zegarmistrzowski "Grupiński S.C."      

Pozostali sponsorzy to: Gelg, Decodach, Lumar, Bank Spółdzielczy w Dusznikach, Nevkom, Stemplodruk oraz inne osoby, które pragnęły zostać anonimowe.

 

 

Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.

Po raz kolejny sukces wronieckiego turnieju

więcej
na temat

Serdecznie dziękujemy zwłaszcza Burmistrzowi Miasta i Gminy Wronki Panu Mirosławowi Wieczorowi za pomoc w organizacji imprezy

Hanna i Jan Galasińscy