Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz sie na folklor"

Strona główna > Aktualności > Mistrz Tradycji dobrze zna Bambrów

Mistrz Tradycji dobrze zna Bambrów

W dniu 28 listopada 2016 roku Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „ Otwórz się na Folklor” przeprowadziło warsztaty edukacyjne w Zespole Szkół w Tulcach. Warsztaty miały na celu przybliżyć dzieciom pochodzenie,  zwyczaje, obrzędy i strój Bambrów Poznańskich. W warsztatach wzięło udział około 150 dzieci z klas II – V.

Warsztaty były pomyślane w taki sposób, by maksymalnie zaktywizować dzieci do działania, twórczego myślenia i kreatywności. Na początku dzieci wysłuchały krótkiej historii o osadnictwie Bambrów w Poznaniu i okolicach oraz zapoznały się ze strojem bamberskim,który godnie nosiła podczas całego spotkania Joasia.

Każde dziecko otrzymywało tzw. paszport z miejscem na pieczątkę z którym musiało udać się w podróż wokół różnych zadań

do wykonania( rozpoznanie instrumentu muzycznego, wykonanie kwiatka do kornetu bamberskiego, przetłumaczenie paru słów na gwarę poznańską , zaśpiewać piosenkę, opisać elementy stroju bamberskiego) Po prawidłowo wykonanym zadaniu otrzymywało pieczątkę. Tak wypełniony paszport był podstawą do wydania certyfikatu "Mistrz Tradycji".

Przeprowadzone warsztaty potwierdziły nasze założenie, że warto takie spotkania organizować, ze szczególnym nastawieniem na aktywność dziecka. Dzieci bardzo chętnie wykonywały wszystkie zadania, sprawiało im to wiele radości, a zdobywanie pieczątek było dla nich dodatkową atrakcją, która je motywowała do bardzo kreatywnych działań.

Cieszy nas tak liczne uczestnictwo dzieci i tak wielkie ich zaangażowanie w projekt. Cieszymy się, że bliska nam kultura Bambrów trafiła do szkół i że mogliśmy poprzez aktywny udział uczniów przybliżyć ją młodemu pokoleniu.

W przyszłym roku planujemy kolejne warsztaty w innych szkołach w mieście i powiecie.

Mistrz Tradycji dobrze zna Bambrów

więcej
na temat