Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz sie na folklor"

Strona główna > Aktualności > Dzieci Dzieciom 2017

Dzieci dzieciom 2017

Kolejna edycja projektu „Dzieci dzieciom”  tym razem w formie spotkań dziecięcych zespołów ludowych. Trwał trzy dni. Zaproszone zostały trzy dziecięce zespoły: „Mali Grojcowianie” z Wieprza, „Mali Gorzowiacy” z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Lubuski Zespół Pieśni i Tańca z Zielonej Góry.

Pierwszego dnia zespoły spotkały się na Starym Rynku w Poznaniu, gdzie o godz. 12:00 obejrzały Poznańskie Koziołki a potem spędziły swobodny czas na Starym Rynku. Po obiedzie rozpoczęła się „Ludowa gra miejska”, podczas której dzieci miały możliwość aktywnego zwiedzenia Poznania. Na poszczególnych stacjach czekały na nich dzieci z Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”, wyznaczając wykonanie szczególnych zadań związanych z tradycją naszego miasta. Po zakończeniu „Ludowej gry miejskiej”, dzieci z zaproszonych zespołów zwiedzili Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, gdzie również uczestniczyły  w warsztatach jego wypieku. Drugi dzień był dla naszych gości również ciekawy. W Muzeum ICHOT „Brama Poznania” w sposób interaktywny dzieci zapoznały się z historią początków Państwa Polskiego a potem zwiedziły Katedrę Poznańską wraz z podziemiem i zrobiły spacer po najstarszej dzielnicy Poznania, Śródce. Po południu odbył się „Wieczór zabaw Ludowych. Następnie dzieci rozpoczęły ścieżkę edukacyjną związaną z tradycją Bambrów Poznańskich. Na jej początku otrzymywały paszporty, w których zaliczali wykonanie różnego rodzaju zadań. ”. Na stacjach ścieżki  obecne były dzieci z DZF „Cepelia-Poznań”, które uczyły swoich rówieśników np. gwary poznańskiej, opisu stroju Bamberki, rozpoznawania wielkopolskich instrumentów ludowych itp. Po jej ukończeniu otrzymywały certyfikat „Mistrz Tradycji”. Następnie rozpoczęła się wspólna nauka tańców; każdy zespół przygotował kilka tańców ze swojego regionu. Dzieci świetnie się razem bawiły, poznając charakterystyczne tańce. Po kolacji rozpoczęła się dyskoteka, która była zwieńczeniem integracji rówieśników z różnych stron Polski. Trzeciego dnia część gości poszła zwiedzać Poznański Ogród Zoologiczny. Pozostali wyruszyli w drogę powrotną do domu po śniadaniu.

Tegoroczny projekt „Dzieci dzieciom” został zrealizowany dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”, którzy pełnili rolę gospodarzy.

Dzieci Dzieciom 2017

więcej
na temat